İnegöl Kent Müzesi
Favorilere Ekle
Kent Müzesi Görseller İnegöl Hakkında İletişim
İnegöl Belediyesi
Ana SayfaKENT MÜZESİ ⁞ Hakkımızda
İnegöl Hakkında
İnegöl Hakkında
Sanal Tur

İnegöl Hakkında

İNEGÖL TARİHİ:


BİLİNEN EN ESKİ ADI
: Roma Dönemi: Angelecoma, Osmanlı Dönemi: Aynagöl, Ezinegöl

İnegöl Ovasının uzun yıllar boyunca sular altında kaldığı tahmin edilmektedir. Bundan dolayı Subaşı veya Gölbaşı anlamında İnegöl ismi kullanılmıştır.

İLK İNEGÖL: İnegöl 5000 yıllık bir geçmişe sahiptir. İnegöl ile ilgili tarihi bulgular M.Ö 3000 yıllarına kadar uzanmaktadır.

İNEGÖL’ÜN TARİHİNDEKİ MEDENİYETLER:


Lidyalılar, Bitinyalılar, Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu, Osmanlı


OSMANLININ İLK FETHETTİĞİ KALE:
İnegöl’e bağlı Kulaca Köyünde bulunmaktadır.


İNEGÖL’ÜN OSMANLI ZAMANINDA FETHİ: 1299


OSMANLI ESERLERİ: İshakpaşa Camii, Türbe ve Medresesi, Yıldırım Bayezıd (Cuma) Camii, Kasım Efendi Camii, Caferpaşa (Beylik) Hanı, Tarihi Kapalı Çarşı, Ortaköy Karacabey Kervansarayı


İNEGÖL’ÜN FATİHİ: Osmangazi’nin komutanlarından Turgutalp’tir.


Osmanlı döneminde;İnegöl denilince; Osmanlı sarayının meşhur içeceği Çitli maden suyu, Kaplıcaların efsanesi; Oylat kaplıcası ve Osmanlı Gemilerine malzeme üreten kereste imalathaneleri akla gelirmiş.
İnegöl Belediyesi 1870 yılında kurulmuştur.


İNEGÖL’ÜN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞU: 06 Eylül 1922


İNEGÖL’Ü DÜŞMANDAN KURTARAN KOMUTAN: 3.Kolordu Komutanı Şükrü Naili Gökberk Paşa


ATATÜRK’ÜN İNEGÖL’E GELİŞİ: 1922 ve 1926 yılları arasında 4 defa İnegöl'e gelmiştir.


İNEGÖL’ÜN MARKALARI


Sanayi markası: İnegöl Mobilyası


Kültürel markası: İnegöl Köftesi 


Turizm markası: Oylat kaplıcaları


Tarım markası: İnegöl Ayçekirdeği


Ülkemizin ilk sivil mehteri, Tarihi İnegöl Mehteri, ABD konserleri ile tanınıyor.


İNEGÖL’ÜN SEMBOLÜ: Çınar yaprağı


İNEGÖL’ÜN RENKLERİ: Bordo Beyaz, İnegöl Sporun renkleridir.


İNEGÖLLÜ BAKAN: Ahmet TÜRKEL, (Ticaret Bakanlığı 1967-1973) önemli devlet adamıdır.


İLK KADIN MİLLETVEKİLİ: Şekibe Akkavuk İnsel. Ülkemizde kadınların milletvekili olabilme hakkını elde etmelerinden sonra Meclise giren ilk kadın milletvekillerinden birisidir.


İLK KADIN SPOR KULÜBÜ BAŞKANI: 1935 tarihinde İnegöl İdmanyurdu Kulübü başkanlığına getirilen Öğretmen Vahide Hanımdır.


İNEGÖL’ÜN PARKLARI: Kültürpark, Botanik Park, Kuğulu Park, Kavaklaraltı Parkı, İshakpaşa Parkı, Belediye Sedir Cafe Parkı, Şehir Parkı.


KENTİMİZİN ÖNEMLİ CADDELERİ: Atatürk Bulvarı, Adnan Meneres Bulvarı, Mimar Sinan Bulvarı, Ertuğrul Gazi Bulvarı, Bankalar caddesi, Park Caddesi.


İNEGÖL’ÜN KARDEŞ ŞEHİRLERİ:

Bosna Hersek- Donju Vakuf,
Kosova -Mitrovica,
Macaristan- Dunayvaroş,
Gürcistan- Rustavi
Bulgaristan -Novipazar ve Borino
Adigey Özerk Cumhuriyeti- Tahtamukay,
Şavşat
Posof
Melikgazi
Araklı

EKONOMİ

İlçemizde yaşayan nüfusun %70’sanayi ve ticaret sektöründe %30’u ise tarım sektöründe faaliyet göstermektedir. Faal işveren sayısı 3.191’dur.
Uzun yıllar geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan İne¬göl, yöresinde verimli ormanların bulunması nedeniyle 1929 yılından iti¬baren orman ürünlerini işlemeye başlamıştır.


İnegöl’ün gelişmesi iki aşamada ele alınabilir. Birincisi 80’li yıllara kadar olan dönemdir. Kuruluş yeri itibarıyla Uludağ’ın eteklerinde yer alan İnegöl, yakın çevresinde bulunan ormanlar nedeniyle daha çok orman ürünleri alanında imalat yapılan bir yer olma özelliğine sahiptir. Önceleri her türlü ahşap eşya üretimi yapılırken 1950’li yıllardan itibaren küçük atölyelerde tamamıyla mobilya imalatına geçilmiştir. 


İkinci dönem ise 1980’lerden sonrasını kapsamaktadır. Bu dönemde özellikle Organize Sanayi Bölgesinin de etkisiyle sanayi alanında daha da hızlı bir gelişme görülmektedir. 80’lerden günümüze kadar geçen süreç içinde orman ürünlerinin yanında başta tekstil olmak üzere diğer sektörlerde faaliyet gösteren firmalar ilçemizde tesisler kurmaya başlamışlardır. 


Son yıllarda ise küçük atölyelerde faaliyet gösteren mobilya imalathaneleri fabrikalaşma yoluna girmişler ve ünü ülke sınırlarını aşan, her biri birer marka olma yolunda ilerleyen tesisler olmaya başlamışlardır.


İnegöl OSB, Türkiye’nin ilk ilçe OSB’si 1976 yılında kurulmuştur.
1888 yılında Türkiye’deki 15 ticaret ve ziraat odalarından biri İnegöl’de kurulmuştur. İnegöl’ün en çok istihdam sağlayan sektörü ağaç ürünleri, mobilya ve tekstildir.
Bugün sadece OSB merkezli yaklaşık 100 fabrika mevcuttur. 11.810 civarında istihdam sağlamaktadır.
İnegöl’ün 2.OSB’si , “Mobilya İhtisas Organize Sanayi” olarak yine Türkiye’de bir ilktir.


İnegöl Mobilyası ile meşhur olmuş, ülkemizde tanındıktan sonra tüm dünyaya satılır olmuştur. MODEF İnegöl Mobilyası fuarları yılda 2 defa düzenlenmektedir.
Türkiye ihracat sıralamasında, iller baz alındığında dahi, İnegöl bir çok ili geride bırakarak 18. sırada yer almaktadır.
İnegöl’ün ihracat rakamları 1 milyar dolar, ihracat yapılan ülke sayısı110 civarındadır.


Türkiye toplam ihracatının %1 ini, mobilya ihracatının % 15’ini, yurt içi mobilya talebinin ise % 40’ ını İnegöl karşılar. Tekstil sektörü ihracatındaki payı ise % 6’dır.
İnegöl'de ekonomik hayatın temel unsurlarından birisi tarımdır. İlçede yetiştirilen sebze ve meyve ürünleri yurtdışına da pazarlanır. Sebze ve meyve alanında domates, pırasa, patates, çilek ve şeftali önemli yere sahiptir. Çerezlik Ayçekirdeğinde İnegöl Ayçekirdeği meşhurdur.


İNEGÖL MOBİLYASI

İnegöl;100 Yıldan fazla tecrübesi ile şehrin lokomotif sektörü olan mobilyacılıkta , yurt içi toptan satışları dışında, 90’nın üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştirerek, Türkiye’nin ‘MOBİLYA BAŞKENTİ’ olma yolunda önemli bir yol kat etmiştir. Bugün Ülkemizin mobilya ihracatının %15’i İnegöl’den gerçekleşmektedir.


2000’li yılların başından itibaren kurumsal yapısını oturtan ve markalaşan İnegöl mobilya sektörü, özellikle MODEF fuarları ile kalite ve pazarlama anlamında büyük bir ivme kazanmış, “Türkiye’nin modası, İnegöl Mobilyası”, söylemi ile sektöre damgasını vurmuştur.
İnegöl 100 yıldır her yeni güne mobilya ile uyanıyor ve 99 dilde mobilya üretiyor.


MADEN SULARI: Çitli Maden Suyun tanıtımına Padişah Abdülaziz’in mide sancıları sebep olmuştur. Hazımsızlık çeken padişaha hekimler bu suyu tavsiye etmiş, değişik yerlerden getirilen maden suları arasında Padişaha en çok şifayı Çitli Maden suyu sağlamıştır. Maden suları arasında yapılan yarışmalarda bir Türkiye birinciliği bulunan maden suyunun, Amerika ve Avrupa’daki 7 ülkede yapılan yarışmalarda 9 altın madalya almıştır. İyice azalan Çitli Maden suyu yanında İnegöl Kınık maden suyu ile tanınmaktadır.

DİĞER ŞİFALI SULAR

İlçemizde yukarıdakilerin dışında Elmaçayır ve Kozluca’da böbrek hastalıklarına, Özlüce’de mide ve bağırsak hastalıklarına, Konurlar’da guatr hastalığına, Oylat’a 1 km. mesafede göz hastalıklarına ve Eskikaracakaya’da çeşitli cilt hastalıklarına iyi geldiği belirtilen şifalı sular bulunmaktadır.

EĞİTİM:

İnegöl Fen Lisesi, İl merkezinden sonra aynı ilin ilçesinde kurulan ilk Fen Lisesi olarak tarihe geçmiştir. Bugün İnegöl’de toplam 55.000 öğrenci okumaktadır.
Bursa Uludağ Üniversitesine bağlı, yaklaşık 10 branşta eğitim veren 1850 öğrencili en büyük yüksek okulu da İnegöl’de bulunmaktadır.
SAĞLIK: İlçemiz Devlet Hastanesi 320 yatak kapasiteli olup, 9’u merkezde olmak üzere toplam 14 Sağlık Ocağı mevcuttur.


TURİZM
OYLAT KAPLICALARI:
İnegöl Turizminin temel taşını Oylat kaplıcaları oluşturur. Oylat kaplıcaları, BURSA Eskişehir karayolu üzerinde Domaniç sapağından girilerek ulaşılır. İnegöl'e 27 km uzaklıkta bulunur. Kaplıca Uludağ'ın kar suları ve civardaki kaynaklardan beslenir.
Kaplıcanın suları radyoaktif sıcak sular gurubuna dahildir. Sıcaklığı 40,5 dececeyi bulan suyun Kısırlık, Romatizma, İdrar yolları ve çocuk felcine iyi geldiği biliniyor.
Oylatın girişindeki halk arasında sivri kaya olarak adlandırılan oluşum da, görülmesi gereken yerlerden olup eski bir fay hattıdır.


OYLAT MAĞARASI:
İlçemizde yapılan çalışmalarda irili ufaklı 56 adet mağara bulunduğu tespit edilmiştir. Bunlardan 12 tanesi Kültür ve Turizm Bakanlığınca değerli bulunup tescil edilmiştir. Mağaralardan bazılarında eski dönemlere ait yaşam izlerine rastlanmıştır. 


İlçe turizminin diğer önemli parçası yine hemen oylat kaplıcalarının 2 km. altında bulunan Oylat Mağarasıdır.(Bursa mağarası diye de bilinir.) Bu mağara 750 metre uzunluğu ile Türkiye'nin 3. büyük mağarasıdır. Mağarada bol miktarda sarkıt, dikit, sütun, duvar ve perde damlataşları bulunur. Bursa mağarası adını, halk arasında bu mağaranın Bursa’ya giden gizli bir yol olduğu inanışından alır.

İSHAKPAŞA KÜLLİYESİ

İnegöl’ün merkezi yerinde çarşı içinde yer alan İshakpaşa Külliyesi, cami, medrese ve türbeden oluşmaktadır. Mimari özellikleri bakımından Bursa üslubu özelliklerini barındıran külliye, 15 yy. Osmanlı Türk mimarisinin günümüze kadar gelen örnekleri arasında önemli bir yere sahiptir.

CUMA CAMİİ (BAYEZİD HAN CAMİİ)
İshakpaşa Medresesi ile bitişik vaziyettedir. 1398-1402 yılları arasında Yıldırım Bayezıd tarafından yaptırılmıştır.

KURŞUNLU HANÇERLİ FATMA SULTAN CAMİİ
Yapılan araştırmalar eserin, 14. yüzyıl sonlarında inşa edildiğini göstermektedir. İnegöl’ün Osmanlı dönemine ait en eski yapısı Hançerli Fatma Sultan Camii’dir. Farklı tarihlerde restorasyon çalışmaları yapılmıştır.

KARACABEY KERVANSARAYI

İnegöl’e 5 km. mesafede bulunan Ortaköy Kervansarayı Karacabey tarafından, padişahın tımar olarak kendisine verdiği arazi özerinde 1454 yılında yaptırılmıştı

Karacabey Kimdir?
II. Murat ve Fatih döneminin seçkin devlet adamlarından biri olan Karacabey, Rumeli Beylerbeyi yapmış önemli, farklı şehirlerde önemli hayri eserler bırakmış devlet adamıdır.


CAFERPAŞA HANI (BEYLİK HANI)


Günümüzde Beylik hanı olarak bilinen yapının eski adı Caferpaşa Kervansarayı’dır. 16. Yüzyıl ikinci yarısında Caferpaşa tarafından yaptırılmıştır.

BEDESTEN (BELEDİYE ÇARŞISI)

Halk arasında kapalı çarşı olarak bilinen bedesten II. Abdülhamit döneminde belediye Reisi Sadıkzade Süleyman Ağa tarafından 1887-88 yıllarında yaptırılmıştır.

TARİHİ TÜRK EVLERİ

İlçemizde bulunan tarihi Türk Evleri çoğunlukla 19. Ve 20. yüzyıla aittir. Günümüze kadar ulaşan bu evlerden ancak 250 kadarı ayakta kalabilmiştir.


İNEGÖL MEHTERİ


İnegöl Mehteri Türkiye’nin ilk sivil mehteri olma özelliğine sahiptir. İlçemizde Mehter Takımı 1959 yılında dönemin Belediye Başkanı Kemal Özkan tarafından belediye bünyesinde kurulmuştur. Daha sonraki Belediye Başkanı Ahmet Akyollu’nun girişimleriyle üyeleri yine belediye personelinden oluşan İnegöl mehteri dernek statüsüne dönüştürülmüştür.


İNEGÖL KÖFTESİ

İnegöl Köftesi Bulgaristan göçmeni olan besler ailesine dayanmaktadır. Filibe’nin Pazarcık ilçesinde aile mesleği olarak köftecilik yapan ve burada “Köfteciler” diye anılan ailenin oğlu İbrahim Besler İnegöl’e göç ettikten sonra İnegöl’de de aile mesleğini sürdürmeye devam etmiştir. İbrahim Besler’in yetiştirdiği ustalar tarafından ilçemizde yapılmaya başlayan köfte zamanla İnegöl Köftesi adını almıştır.
İnegöl Ticaret ve sanayi Odasının girişimleriyle Türk Patent Enstitüsünden patent alınması sayesinde, İnegöl köftesi Resmi Gazete’ye de girerek tescilli bir marka olmuştur.
İnegöl Köftesine lezzetini veren İnegöl ve çevresinde yetişen dana ve kuzu ve koyun etlerinin özel olarak karıştırılmasından kaynaklanmaktadır.

Hazırlanışı

Malzemesi :
1 Kilo orta yağlı dana bifteği, 250 gr. Orta yağlı kuzu ya da koyun eti (Kol ve bacak eti kullanılmamalıdır), 15 gr. Karbonat, 15 gr. tuz, 2 adet soğan, Az miktarda ekmek içi.
Etler karıştırılarak bir kez kıyma makinesinden geçirilir. Tuz, ve karbonat eklenerek et yumuşayıncaya kadar yavaşça karıştırılır. Bu şekilde hazırlanan köfte eti buzdolabında 24 saat dinlenmeye bırakılır. Buzdolabından çıkarıldıktan sonra köfte şekli verilerek kömür ateşiyle hazırlanmış mangalda pişirilen İnegöl Köftesi Kıyılmış soğan, domates ve sivri biber veya piyaz eşliğinde servis yapılır.


KENT MÜZESİ: İlçe halkının gönüllü katılımıyla sağlanan obje bağışları ve yerel yönetimin değerli katkıları ile Türkiye'de bir ilçede açılan ilk kent müzesidir. Tarihi belediye binası orijinal restorasyonu yapılarak müzeye tahsis edilmiştir. Erken dönem Osmanlı tarihinin en özgün külliyelerinden Sadrazam İshak Paşa külliyesinin karşısında yer alması, tarihi Çınarlaraltı bahçesinin manzarasını bütünlemesi ile görülmeye değer bir kültür merkezi haline gelmiştir.
Yerli ve yabancı ziyaretçilerin akınına uğrayan İnegöl Kent Müzesi: Türkiye’nin ilk ilçe kent müzesi
Kent Müzesinden ilginç bir not:İnegöl İdmanyurdu Kulübü 1935 yılında Vahide isimli bir bayan öğretmeni başkan seçerek Türkiye’de bir ilke imza atmıştır. Bugün bu kulüp İnegölspor olarak 2.ligte yoluna devam ediyor.


KONAKLAMA: Hotel Angelacoma, Hotel Park, Royal Otel, Oylat Kaplıcaları 


ULAŞIM: Bursa 45 km, Ankara 350 km, İstanbul 261 km, İzmir 400 km, Eskişehir 100 km

show bar
© 2011 İnegöl Kent Müzesi. Tüm Hakları Saklıdır. TürkçeEnglish

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player