İnegöl Kent Müzesi
Favorilere Ekle
Kent Müzesi Görseller İnegöl Hakkında İletişim
İnegöl Belediyesi
Ana SayfaKENT MÜZESİ ⁞ Hakkımızda
KENT MÜZESİ
Hakkımızda
Yayınlar
Sergiler
Etkinlikler
Duyurular
Ziyaretçilerimiz
Basında Biz
Sanal Tur

İNEGÖL BELEDİYESİ

KENT MÜZESİ


Kent tarihine ve kimliğine ilişkin bilgi vermek, araştırma ve arşivleme yapmak, müze kültürünü ve sevgisini geniş kitlelere yaymak ve halkı bu yapılanmanın içine çekerek başlayan yeni müzecilik oluşumu sonucunda İnegöl’de bir müzenin kurulmasına karar verildi.


İnegöl Kent Müzesinin kurulma çalışmalarına 3 Haziran 2005 tarihinde dönemin İnegöl Belediye Başkanı Sayın Alinur AKTAŞ’ın gayretleriyle, İnegöl Belediye Meclisi’nin aldığı kararla başlandı. Öncelikle gönüllülerden 5 kişilik bir koordinasyon kurulu oluşturuldu. Bu koordinasyon kurulunun başında dönemin İnegöl Belediyesi Meclis Üyesi Nedim Bayram bulunmaktaydı. Koordinasyon kurulu üyeleri ise Serdar RUBACI, İsmail Hakkı ÖZAK, Bayram İNALTEKİN ve Ali Osman OLGUN’dan oluşmaktaydı.  90’na yakın kırsal mahalle, 5 belde ve şehir merkezi gezilerek İnegöl’ün tarihine ışık tutacak her türlü malzeme ve materyal toplanarak İnegöl Kent Müzesine kazandırıldı.


İnegöl halkının bağışlarıyla hiçbir ücret ödenmeden müze içerisinde oluşturulan eserler, dünyadaki nadir müze koleksiyonlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Geçmişin bizlere daha anlatacağı çok şey var düsturuyla hareket eden Yaşayan Müze İnegöl Kent Müzesi 10 Ocak 2009 tarihinde dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul GÜNAY’IN katılımıyla halkımızın hizmetine açıldı.


19. Yüzyılın son çeyreğinde inşa edilmiş, Tarihi eski Belediye binasının restorasyonu yapılarak müzeye tahsis edilmiştir. Müze’de İnegöl’ün 15 milyon yıl öncesinden başlayarak günümüze kadar geçirdiği evreler kronolojik olarak sunulmaktadır.


3 katlı mekan içerisinde avlu mekanın sağ ve solunda İnegöl’de yapılagelen ve unutulmaya yüz tutmuş meslekler ile İnegöl’ün değişik yerlerinden çıkartılmış fosil örnekleri tanıtılmaktadır. Üst katlarda arkeolojik eserlerden, etnografik türden eserlere, İnegöl’ün kent dokusunu en iyi şekilde yansıtan kronolojiyi görmek mümkündür.


Erken Dönem Osmanlı Mimarisinin en özgün eserlerinden İshak Paşa Külliyesi’nin karşısında yer alması, tarihi Çınarların manzarasıyla bütünleşmesi ile görülmeye değer bir kültür merkezidir.


show bar
© 2011 İnegöl Kent Müzesi. Tüm Hakları Saklıdır. TürkçeEnglish

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player